www.pragaitukor.com - Prágai Tükör

2003/4 visszhang

Egy nemzeti kisebbség „napszámosai”

Prágai Tükör, a CsMMSz folyóirata, X. évfolyam

(...)

A CsMMSz kisebbségi kulturális szervezet, így a programjában lényeges helyet foglal el az önművelés, a saját anyanyelv megismerése. További fontos célkitűzés, hogy a sajátjuknak érzett magyar kultúrát megismertessék cseh polgártársaikkal is. Ennek eszköze a közösségi program, a találkozók szervezése. Minél szélesebb réteget be kívánnak vonni úgy, hogy megtartják az igényességet is. Így megszervezték a prágai, majd később a brnói és az ostravai Magyar Kulturális Napokat. Az általában két-három napos rendezvényeken egy-egy témára koncentrálnak. Egyik ilyen téma volt például az 1956-os magyar forradalom, egy másik az anyanyelv és annak megtartása. A rendezvényeket képzőművészeti kiállításokkal és koncertekkel színesítik.

Szinte a kezdetektől fogva megjelenik folyóiratuk, a Prágai Tükör, hisz 2003-ban már a XI. évfolyam indult. Mint a Magyarok Csehországban a 2001-es népszámlálás tükrében című cikkükből kiderül, a népszámlálás idején mintegy 15 ezer ember vallotta magát magyar nemzetiségűnek, s nincs húszezer ember se, aki magyar anyanyelvű lenne. S bár sajtótörténeti kutatások szerint a Trianon előtti Nagy-Magyarországon nyolcszáz példányban jelent meg a korszakos jelentőségű Nyugat, mégis elgondolkodtató, hogy egy ilyen kiválóan szerkesztett, remek folyóiratot, mint a Prágai Tükör, mindössze egy húszezres közösség számára készítenek. Gondolom ügyszeretetből, kevés fizetségért, vagy talán „társadalmi munkában”, mintegy a nemzeti kisebbség „napszámosaiként”.

A számok a Bemutatkozik rovattal indulnak, amelyben egy oldalon összefoglalják a kötetek tartalmát.

2002 augusztusában meghalt Rákos Péter, a lap szerkesztőbizottságának elnöke, a CsMMSz alapító tagja, alapdokumentumainak meghatározója. A 2002/4. szám gyászkeretben jelent meg, nagy cikkben búcsúzik tőle a lap, közli egyik utolsó vitairatát, s a következő számban pedig ismertetik Rákos Péter utolsó könyvét, amely cseh nyelven, a prágai Károly Egyetem kiadásában jelent meg.

A továbbiakban rovatok szerint mutatom be a folyóiratot.

(...)

Külön mellékletként jelenik meg a (Tü)körkép, amely a Cseh-és Morvaországi Magyarok Szövetségének szervezeti tájékoztatója. Ez a kiadói megoldás teszi lehetővé, hogy mellékletben látnak napvilágot a helyi jelentőségű írások, hírek. Így a Prágai Tükör egy igényes közéleti és kulturális folyóirat, amely nemzetközi érdeklődésre is méltán tarthat számot.

(...)

A folyóirat a csehországi nemzetiségi sajtónak juttatott támogatás segítségével jelenik meg, az általam áttekintett öt szám közül - ki tudja miért - csak a 2002/4. számnak adott anyagi segítséget a Nemzeti Kulturális Alapprogram.

Budapesten, az Írók Boltjában 2003. április 5-én, szombaton az Európa kulturális sugárút című rendezvény irodalmi délutánja keretében Kultúrák találkozása címmel rendezték meg a Prágai Tükör irodalmi találkozóját. Berkes Tamás bohemistával és Vörös István íróval Sipos Júlia, a Magyar rádió munkatársa beszélgetett. (...) Így hírt kaphattunk volna a jelentős orgánumról.

A találkozónak azonban, sajnos, hírverése nem volt. Így az alkalomról lemaradók - most ismét csak - a folyóirat kézbe vételével ismerkedhetnek meg a Prágai Tükörrel. Mindenkinek becses figyelmébe ajánlom.

Andrássy Mária
(Szín - a Magyar Művelődési Intézet folyóirata, 8/3, 2003. június)