www.pragaitukor.com - Prágai Tükör

2005/5 bemutatkozik

a Prágai Tükör 2005/5. száma

Kedves Olvasóink,

e sorok írásakor gondban van a szerkesztõ. Mi az, amit e rovatban hozzátehetne a Prágai Tükör 2005-ös évfolyamának utolsó számához? Mi az, amivel bemutathatná, vonzóbbá, érdekesebbé tehetné a lap e számát? Az lenne a megoldás, ha felsorolná, mi minden található a lapban? Kinek keltené fel ez úton a figyelmét és mire?

Hiszen az, aki e sorokat írja, tanítvány csupán, aki igyekszik hû maradni mesteréhez, ahhoz, aki évekkel ezelõtt a Prágai Tükörnek az e bemutatkozáshoz hasonló rovatába szokta írni azokat a mindig találó és a dolgok mélyébe hatoló bevezetõ sorokat. Már három éve nincs közöttünk. S mi, a Prágai Tükör szerkesztõi máig is érezzük hiányát, személyének pótolhatatlanságát. Igyekszünk, próbálkozunk, fogadkozunk, hogy hûek maradunk az általa képviselt szellemiséghez. A lap szerkesztésekor nemegyszer önkéntelenül felmerül bennünk a megválaszolhatatlan kérdés: Tetszene-e neki, ha ma is közöttünk élne? Valóban úgy dolgozunk-e, hogy lapunk ne csupán az egyik legyen az elsõ pillantásra változatosnak tûnõ, ám lényegüket tekintve hasonnemû sajtótermékek palettáján? Biztosan ugyanazt nyújtja-e olvasóinak a Prágai Tükör ma is, mint 1993-as alapításakor?

A 2005/5. számunkban õreá emlékezünk, illetve írásaikban emlékeznek rá mindazok, akik részt vettek a tiszteletére rendezett emlékülésen a budapesti Cseh Centrumban 2005. november 7-én. S ilyenkor a szerkesztõ feladata nem lehet más, mint hogy megköszönje mindannyiuknak, hogy úgy döntöttek, az ott elhangott beszámolóikat lapunk rendelkezésére bocsátják. Örömmel fogadtuk, hogy lapunk olvasóival is meg kívánják osztani Rákos Péterhez kötõdõ élményeiket, illetve hogy Rákos Péter sokoldalú személyiségének olyan részét kívánják lapunk hasábjain bemutatni, melyet olvasóink nem ismernek, nem ismerhetnek. Cikkeiket olvasva csak remélni tudjuk, lapunk e száma nem csak a következõ szám megjelenéséig marad a tisztelt Olvasó polcán.

S ha valóban ott marad, a szám megjelenése óta eltelt idõ távlatából majd emlékezhetnek az idei év utolsó hónapjaira, mérlegelhetik, milyen viszonyok közt, milyen ideológiák hatalma alatt éltünk ekkortájt, mely kérdésekrõl vitatkoztunk. Milyen volt valójában ez az idõszak? Mi az, ami a mai újságok vezércikkeiben közvetített üzenetek közül kiállja az idõ próbáját? Valóban szabadon élünk-e? Szabadon szólhatunk-e? S van-e bátorságunk ahhoz, hogy feltárjuk gondolatainkat társaink elõtt?