www.pragaitukor.com - Prágai Tükör

2009/3 resumé

České resumé

 

Letošní třetí číslo časopisu v rubrice Maďarské osudy od Moravy na západ přináší rozhovor s paní Annou Rákóczi, celostátní předsedkyní Svazu Maďarů žijících v českých zemích. Anna Rákóczi se narodila poblíž Nitry a od počátku osmdesátých let žije v Ostravě. Aktivně se zůčastnila listopadových událostí v roce 1989, později pracovala v ostravské samosprávě a nyní již několik let vede Svaz Maďarů. Mezi tím vychovala dvě dcery. Podrobně mluví o svém životě, o setkání s ostravskou realitou, o lásce k poezii, kultuře a k cestování. Vyjadřuje se také k problematice maďarské menšiny v Čechách a svěřila se i s tím, že ve Svazu si našla i nového manžele.

V rubrice Maďaři v Čechách, na Moravě a ve Slezsku informujeme o výročním shromáždění celostátních maďarských organizací působích v zemích Západní Evropy a Pobaltí, které se konalo v Praze v Domě národnostních menšin.

Rubrika Maďaři a Češi - minulost a přítomnost informuje, že ředitel Českého centra v Budapešti, Jenő Gál dostal maďarské státní vyznamenání. Píšeme také o parádě příslušníků maďarské armády na Straroměstském náměstí v Praze.

Universitní profesor István H. Tóth při příležitosti letošního roku maďarského jazyka (2009) pokračuje v seriálu článků o minulosti maďarštiny. Přinášíme třetí část cyklu.

V rubrice od Prahy po Bukurešť píšeme mj. o tom, jak je řešeno používání menšinových jazyků v různých zemích Evropy.

Moderní maďarskou literaturu reprezentuje spisovatel Vilmos Csányi. Autorem článku a překladu je Radek Patloka.

Českou literaturu v časopisu představuje povídka Jana Nováka. Přeložila jí renomovaná překladatelka Margit Zádor.

Příloha Tükörkép přináší článek a fotoreportáž ze Kout, kde se za hojné účasti členů Svazu uskutečnil další ročník populárního kulturně-vzdělávací víkendu. Informujeme o výstavě obrazů Zsuzsy Lőrincz v Komárně, a o literárním večeru básníka Imre Pappa tamtéž.

Tradiční součástí přílohy je rovněž pravidelná a populární tradiční rubrika pro děti s pohádkami a poezií.