www.pragaitukor.com - Prágai Tükör

2010/2 resumé

České resumé

 

Letošní (2010) druhé číslo časopisu Prágai Tükör v rubrice Maďarské osudy od Moravy na západ přináší rozhovor s Katalin Becske, zakládajícím členkou a dlouholetou funkcionářkou Svazu Maďarů žijících v českých zemích.

Katalin Becske - rodačka ze středoslovenské obce Plešivec v okrese Tornaľa - v rozhovoru podrobně mluví o tom, jak se v roce 1979 dostala do Prahy, kde nejdřív studovala a poté léta pracovala v nemocnici Motol.

Po roce 1990 se dostala do vedení svazu Maďarů, a koncem devadesátých let byla organizační tajemnicí svazu. Dnes je členou vedení pražské organizace. Vyjadřuje se k činnosti svazu, a mluví také o svém soukromí.

Rubrika Maďaři v Čechách, na Moravě a ve Slezsku je tentokrát plně věnovaná oslavám 20. výročí založení Svazu Maďarů v českých zemích a na Moravě. Zveřejňujeme projev předsedkyni svazu Anny Rákóczi, zakládajícího předsedy Tamáse Csémyho, i maďarského velvyslance v Praze Lászlóa Szőke. Materiál je doplněn četnými fotografiemi.

Rubrika Maďaři a Češi - minulost a přítomnost informuje o maďarském vyznamenání překladatelky Anny Valentové, a o slavnosti k 20. výročí založení politického hnutí Soužití.

Rubrika knihovna přináší recenze knihy Tatiany Poljakové Rodinné historky.

V rubrice Film, divadlo, televize věnujeme pozornost mezinárodním úspěchům mladých maďarských filmových umělců ze Slovenska.

Procházkou pražskými parky nás povede Ildikó Cséfalvay v rubrice Sport, humor, zajímavosti.

Českou literaturu v časopisu představuje povídka Pavla Brycze, kterou přeložila renomovaná překladatelka Margit Zádor. Napsala také Bryczův portrét.

Příloha Tükörkép přináší článek a fotoreportáž z kulturního odpoledne Souznění, informuje o vzpomínkových akcích při příležitosti výročí básníka Miklóse Radnótiho v Liberci a Brně, o pražské mezinárodní výstavě knih.

Součástí přílohy je rovněž tradiční rubrika s materiály pro děti.