www.pragaitukor.com - Prágai Tükör

2010/5 resumé

České resumé

 

Letošní páté, čili letošní poslední číslo časopisu Prágai Tükör v rubrice Maďarské osudy od Moravy na západ přináší rozhovor s Lászlóm Szőke, velvyslancem Maďarské republiky v Praze. Pan velvyslanec v rozhovoru mluví o svých vánocích v mladosti a o vánocích strávených na studiích v Moskvě a na zahraničních postech v Iraku, ve Spojených státech a ve Švédsku. Pozitivně se vyjadřuje k činnosti maďarských organizací v ČR, zejména hnutí Soužití a Svazu Maďarů žijících v českých zemích.

V pátém čisle časopisu přinášíme další ukázky z připravované knihy, která mapuje půlstoletí činnosti maďarského studentského kroužku Ady Endre v Praze. Materiály mapující šedesátá léta jsou publikovány v rubrice Maďaři v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Autorem knihy je Tihamér Lacza, maďarský publicista ze Slovenska, který v minulosti rovněž studoval v Praze.

Rubrika Maďaři a Češi - minulost a přítomnost informuje o maďarském vyznamenání českého publicisty Bohumila Doležala a o návštěvě maďarského prezidenta Pála Schmitta v Karlových Varech. Pál Schmitt se v Karlových Varech zúčastnil schůzky prezidentů zemí Visegrádské skupiny.

V rubrice Polička knih se lze dočíst o maďarských knihách Národné knihovny ČR v Klementinu. Článek Kláry Truchlé je druhým dílem seriálu o maďarských pokladech Klementina.

V rubrice Film, divadlo, televize věnujeme pozornost setkání maďarské herečky Mari Törőcsik s českým hercem a režisérem Jiřím Menzelem.

Českou literaturu v časopisu představuje povídka Daniely Fischerové, kterou přeložila renomovaná překladatelka Margit Zádor. Napsala také portrét spisovatelky.

Příloha Tükörkép přináší vzpomínku Ladislava Kocsise na rok 1956 na Slovensku a další část Rodinných historek Tatiány Poljakové.

Součástí přílohy je rovněž tradiční rubrika s materiály pro děti.