www.pragaitukor.com - Prágai Tükör

2011/4 resumé

České resumé

 

Čtvrté letošní číslo časopisu Prágai Tükör v rubrice Maďarské osudy od Moravy na západ přináší rozhovor s Máriou Dědinovou, předsedkyní Sdružení maďarských lékařů v Čechách a na Moravě. Rodačka z východoslovenské obce Buzita mluví o svém dětství, o studiích v Košicích a v Praze, a o tom, proč iniciovala vytvoření sdružení maďarských lékařů v České republice. Podrobně vysvětluje své názory také na činnost a budoucnost Svazu Maďarů v ČR. Za důležité považuje spolupráci všech maďarských organizací.

V rubrice Maďaři v Čechách, na Moravě a ve Slezsku uveřejňujeme další část z připravované knihy o studentském spolku Ady Endre v Praze, jejíž autorem je renomovaný maďarský publicista na Slovensku Tihamér Lacza.

Rubrika Polička knih přináší další část seriálu Kláry Truchlé o vzácných maďarských knihách a písemnostech v pražském Klementinu.

O maďarských dějinách druhé poloviny 19. století pojednává rubrika Pohled do minulosti. Autorem článku je profesor István H. Tóth. Článek je věnován zejména době po potlačení revoluce z let 1848/1849 a maďarsko-rakouskému vyrovnání.

O polemice kolem znovupostavení sochy rakouské panovnice Márie Terézie v Bratislavě a o desátém vyročí založení sdružení maďarských organizací v zemích Západní Evropy informuje rubrika Od Prahy po Bukurešť.

Rubrika Film, divadlo, televize přináší článek k úmrtí významného českého filmového režiséra Otakara Vávry a informuje i o životopisném filmu o významné postavě slovenských Maďarů Miklose Durayho.

Moderní maďarskou literaturu reprezentuje spisovatel László Szilasi. Autorem článku a překladu je Alžběta Vaculíková.

Českou literaturu v časopisu představuje povídka Petry Soukupové. Přeložila jí renomovaná překladatelka Margit Zádor.

Příloha Tükörkép přináší reportáž o kulturně-vzdělávacím víkendu v Koutech, který pořádá tradičně Svaz Maďarů. Článek je doplněn fotoreportáží. Otiskujeme také další díl rodinných historek Tatiany Poljakové.

Součástí přílohy je rovněž tradiční rubrika s materiály pro děti.