www.pragaitukor.com - Prágai Tükör

2011/5 resumé

České resumé

 

Letošní (2011) poslední číslo časopisu Prágai Tükör v rubrice Maďarské osudy od Moravy na západ přináší rozhovor s předsedou maďarského parlamentu Lászlóm Kövérem, jedním z nejvýznamnějších postav maďarského veřejného života po změně režimu.

László Kövér v rozhovoru podrobně vysvětluje základy národní politiky nové maďarské vlády Viktora Orbána, která nastoupila do funkce po volbách v roce 2010, vyjadřuje se také k maďarsko-slovenským vztahům a mluví také o svém dětství a o svém soukromí.

Rubrika Maďaři v Čechách, na Moravě a ve Slezsku přináší obsáhlý článek o maďarských studentech v Praza v minulých stoletích. Autorem článku je významný maďarský publicista ze Slovenska Tihamér Lacza, který sám studoval v Praze.

Rubrika Maďaři a Češi - minulost a přítomnost informuje o tom, že v Praze byl obnoven památník obětí totality, a že na tabuly památníku bude i jméno Jánose Esterházyho, bývalého politického vůdce slovenských Maďarů, který umřel v padesátých letech ve vězení v Mírově.

Rubrika Polička knih přináší recenzi velmi zajímavé knihy o Maďarsku v padesátých letech minulého století, o tzv. režimu Rákosiho.

V rubrice Film, divadlo, televize věnujeme pozornost výročí narození významných maďarských hereckých legend Lajose Bástiho a Endre Latabára.

Procházkou po zimní Praze nás povede Ildikó Cséfalvay v rubrice Sport, humor, zajímavosti.

Českou literaturu v časopisu představuje povídka Ireny Obermannové Dvojí život Ježíška, panáčka, kterou přeložila renomovaná překladatelka Margit Zádor. Napsala také spisovatelkyn portrét.

Příloha Tükörkép přináší článek o oslavách 200. výročí narození skladatele Ference Liszta v Brně a Ostravě, informuje o činnosti maďarské reformované církve v Praze.

Součástí přílohy je rovněž tradiční rubrika s materiály pro děti.