www.pragaitukor.com - Prágai Tükör

2012/1 resumé

České resumé

 

První letošní (2012) číslo časopisu Prágai Tükör v rubrice In memoriam vzdává hold bývalému československému a českému prezidentovi Václavu Havlovi, který umřel v prosinci 2011. V překladu otiskujeme několik Havlových vystoupení z devadesátých let.

V rubrice Maďarské osudy od Moravy na západ přinášíme rozhovor s bývalým předsedou pražského studentského spolku Ady Endre (AED) Miklósem Lencsésem.

Miklós Lencsés, který byl předsedou spolku v polovině osmdesátých let, kdy už sám nestudoval, ale byl v pracovním poměru, v rozhovoru podrobně vysvětluje a popisuje společenské podmínky, za nichž spolek maďarských studentů v Praze působil. Připomíná také, jak tehdejší komunistická státní bezpečnost činnost spolku sledovala.

Rubrika Maďaři v Čechách, na Moravě a ve Slezsku přináší materiál s prvními údaji o sčítání lidu týkající se maďarské menšiny a dalších národních menšin v České republice.

Rubrika Maďaři a Češi - minulost a přítomnost informuje o vzpomínkové slavnosti v Praze při příležitosti výročí narození Jánose Esterházyho, bývalého politického vůdce slovenských Maďarů, který umřel v padesátých letech ve vězení v Mírově.

Rubrika Polička knih přináší recenzi velmi zajímavých knih o maďarské revoluci v roce 1956.

V rubrice Film, divadlo, televize věnujeme pozornost maďarským hercům ze Slovenska, kteří loni dostali roli v českých a slovenských filmech.

Požárem, který zničil střechu hradu Krasnahorka, se zabýváme v rubrice Sport, humor, zajímavosti. Autorem článku je významný maďarský publicista ze Slovenska Tihamér Lacza, který sám studoval v Praze.

Českou literaturu v časopisu představuje povídka Josefa Škvoreckého Pan doktor Strass, kterou přeložila renomovaná překladatelka Margit Zádor. Napsala také spisovatelův portrét.

Příloha Tükörkép přináší několik článků a podzimních dnech maďarské kultury v Brně a Ostravě, o březnových oslavách maďarského státního svátku.

Součástí přílohy je rovněž tradiční rubrika s materiály pro děti.