www.pragaitukor.com - Prágai Tükör

2012/3 resumé

České resumé

 

Třetí letošní číslo časopisu Prágai Tükör v rubrice Maďarské osudy od Moravy na západ přináší rozhovor s Tünde Ambrus, členkou celostátního a brněnského vedení Svazu Maďarů.

Z rozhovoru se dozvíme, ze Tünde Ambrus během univerzitních studií byla aktivní členkou studentského klubu KAFEDIK a po absolvování studií zůstala na univerzitě v Brně jako asistentka.

Pani Ambrus prezentuje také své názory na činnost svazu. Zajímavé jsou zejména její názory na nutnost rozšiřování členské základny svazu a na problematiku spolupráce maďarských organizací v ČR.

Rubrika Maďaři a Češi - minulost a přítomnost podrobně informuje o výstavě maďarských výtvarných umělců z ČR v Budapešti. Autorem materiálu je Zsuzsa Lőrincz, významná maďarská grafička žijící v Praze.

Rubrika od Prahy po Bukurešť informujeme o diskusi, která v současnosti probíhá v Maďarsku o osobě Miklóse Horthyho, vůdce Maďarska v letech 1920 až 1944.

Rubrika Film, divadlo televize píše o mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, a také o letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Moderní maďarskou literaturu reprezentuje spisovatel Lajos Grendel. Autorem článku a překladu je Alžběta Vaculíková.

Českou literaturu v časopisu představuje povídka Ivana Binara Příběh z elektrárny. Přeložila jí renomovaná překladatelka Margit Zádor.

Přinášíme podrobnou informaci také o vzpomínkových akcích při příležitosti výročí úmrtí hraběte Jánose Esterházyho, předního předválečného maďarského politika na Slovensku v moravském Mírově a Oloumouci. Materiál je otištěn v příloze Tükörkép v rubrice Život svazu.

Časopis informuje o letním táboře maďarské mládeže na Slovensku a přináší další díl rodinných historek Tatiany Poljakové.

Součástí přílohy je rovněž tradiční rubrika s materiály pro mládež.