www.pragaitukor.com - Prágai Tükör

2012/4 resumé

České resumé

 

Čtvrté číslo časopisu Prágai Tükör v rubrice Maďarské osudy od Moravy na západ přináší rozhovor s Károlyem Mátisem, předsedou základní organizace Svazu Maďarů v Praze.

Károly Mátis, povoláním veterinář, působil v Československé armádě jako voják z povolání a vykonával funkci velitele veterinární služby. V interview mluví o svých vysokoškolských studiích v Košicích, o spolupráci maďarských důstojníků v armádě, o své činnosti ve Svazu Maďarů, o svých představách o činnosti Svazu a o zálibách. Zastává názor, že pro udržení maďarské identity musí každý něco udělat.

Rubrika Maďaři a Češi - minulost a přítomnost informuje o tom, že několik českých politiků prosazuje, aby u ženských jmen nebylo povinné používání koncovky - ová.

O úsilí maďarských civilních organizací o dvojjazyčnost na jižním Slovensku píše v rubrice Od Prahy po Bukurešť korespondentka z Bratislavy Éva Rác.

Osobní zážitky z budapešťského hudebního festivalu Sziget, který patří k největším svého druhu v Evropě, vylíčila Elza Žďárová. Článek se nachází v rubrice Film, divadlo, TV.

Podrobné informace o úspěchu maďarských sportovců na letních olympijských hrách v Londýně informuje Zoltán Kokes v rubrice Sport, humor, zajímavosti.

Soudobou maďarskou literaturu představuje v časopisu Krisztián Grecsó. Článek napsala Alžběta Vaculíková do rubriky Soudobá maďarská literatura.

Moderní českou literatura reprezentuje Josef Moník. Autorem portrétu autora a překladatelkou jeho povídky je známá maďarská překladatelka z Prahy Margit Zádor.

Bohatý obsah má také příloha Tükörkép. Osobní zážitky z celostátního vzdělávacího víkendu napsala Tatiána Poljaková, zatímco nad některými problémy akce se zamyslela Éva Weszely.

Informujeme, že 1. prosince letošního roku se v pražské Lucerně uskuteční koncert legendární maďarské rockové skupiny Omega.

Součástí přílohy jsou i tradiční články pro děti a mládež.