www.pragaitukor.com - Prágai Tükör

2013/1 resumé

České resumé

 

Časopis Prágai Tükör, jehož vydavatelem je Svaz Maďarů žijících v českých zemích a na Moravě, změnil v letošním roce periodicitu: místo dosavadních pěti čísel, bude vydáno ročně šest čísel. Z dosud černobílého časopisu se po dvaceti letech stala publikace plně barevná.

Tradiční orientace a obsah časopisu – informovat o maďarské národní menšině v České republice a poskytnout specifické informace Maďarům žijícím v Čechách a na Moravě – zůstává nadále zachována.

V letošním prvním čísle v rubrice Společnost-kronika publikujeme portrét nového prezidenta České republiky Miloše Zemana a rozhovor s novým maďarským velvyslancem v Praze Tiborem Pető. Tato rubrika obsahuje i materiály o bohaté činnosti maďarských organizací v ČR v loňském roce a začátkem letošního roku: například oslavy 20. výročí založení základní organizace Svazu Maďarů v Ostravě a tradiční Maďarský ples v Praze.

Bohatá je také rubrika Česi a Maďaři. Obsahuje zajímavé články mj. – Emil Holub, český Livingstone, Maďarský ředitel pražské hvězdárny atd. Autoři článků jsou László Kiss a Tihamér Lacza.

Nová rubrika Maďarské památky v Čechách a na Moravě přináší článek o souvisejích, mimořádně bohatých pamětihodnostech Prahy. Článek, který napsala Ildikó Cséfalvay, je první částí šestidílného seriálu.

Rubrika Karpatská-kotlina informuje o různých událostech v maďarských komunitách na Slovensku, v Srbsku a v Rakousku.

O výročí návratu Svatoštěpánské koruny do Maďarska a o tragédii maďarské armády v letech II. světové války v oblouku ruské řeky Don se lze dočíst v rubrice Pohled do minulosti.

Rubrika Kultúra-média informuje o úspěsném pražském koncertě maďarské rockové skupiny Omega a o 90. výročí úmrtí českého spisovatele Jaroslava Haška.

S maďarských kulturních pokladech vídeňského Hofburgu se dočtěte v rubrice Zajímavosti, sport, humor. Autorem článku je Katalin M. Pálfy.

Česko-polský spor o památník jednoho důstojníka československé armády ve Slezsku a změny v důchodovém pojištění si všímá rubrika Dozvěděli jsme se.