www.pragaitukor.com - Prágai Tükör

2013/2 resumé

České resumé

 

Letošní druhé číslo časopisu Prágai Tükör informuje o pestrém dění ve společenském a kulturním životě maďarské menšiny v České republice.

V rubrice Společnost-kronika mj. se píše o oslavách maďarského státního svátku (15. březen), o vzpomínkové akci na maďarského politika bývalého Československa Jánose Esterházyho v pražských Motolech, dále se lze dočíst o hodnocení činnosti základní organizace svazu v Plzni o a činnosti maďarské reformované církve v Praze.

Opět je velmi bohatá rubrika Česi a Maďaři. Přináší zajímavý článek o bývalém rektorovi Univerzity Karlovy Janu Jesseniusovi, který byl maďarského původu, a článek k prvnímu výročí odhalení pamětní desky Artúra Görgeyho v Praze. Autoři článků jsou László Kiss a István. H. Tóth. Píšeme také o vyučování maďarštiny na Univerzitě Karlovy.

Rubrika Karpatská-kotlina mj. obsahuje článek Klaus a slovensko-maďarské spory. V něm se na základě veřejných vyjádření bývalého prezidenta ukazuje, že Klaus v těchto sporech stál vždy na slovenské straně.

Nová rubrika Maďarské památky v Čechách a na Moravě přináší článek o maďarských památkách na jihu Moravy. Článek, který napsala Ildikó Cséfalvay, je druhou částí šestidílného seriálu.

O nové knize Národnostní menšiny v Československu (1918-1938) se píše v rubrice Pohled do minulosti.

Rubrika Kultúra-média informuje o životním jubileu Jiřího Menzela, o vystoupení maďarského divadla z Kluže v Praze a o používáni cizích slov v maďarštině. Autorem posledního článku je docent István Jakab. Klára Filipovits píše o maďarském malířství 20. století.

O maďarských kulturních pokladech burgenlanského hradu Forchtenstein se dočtěte v rubrice Zajímavosti, sport, humor. Autorem článku je Katalin M. Pálfy.

O plánech na zavedení možnosti dvojího občanství v ČR informujeme v rubrice Dozvěděli jsme se.