www.pragaitukor.com - Prágai Tükör

2013/3 resumé

České resumé

 

Informace o bohaté aktivitě Svazu Maďarů žijících v českých zemích a jiných maďarských organizací, zajímavé články o historii a kultuře, o významných maďarských osobnostech - tvoří hlavní část obsahu letošního třetího čísla časopisu Prágai Tükör.

V rubrice Společnost-kronika mj. píšeme o volebním kongresu politického hnutí Soužití, o pietní vzpomínce na Jánose Esterházyho v Mírově, o pražském semináři o maďarské vědě, kterou uspořádala Společnost Artúra Görgeyho a rovněž o návštěvě maďarského velvyslance v Ústí nad Labem.

Rubrika Češi a Maďaři přináší článek o historii Prissnitzových lázní na území historického Maďarska a připomíná si 20. výročí založení Klubu přátel české kultury v Maďarsku, spolku Bohemia.

O vyznamenání Petra Pitharta Adalbertovou cenou, a šéfa Sudetoněmecké kanceláře Petra Bartoně maďarskou cenou se čtenáři dozví v rubrice Karpatská kotlina. Obsahuje také informaci, že časopis Prágai Tükör a spolek maďarských studentů v Brně, KAFEDIK získaly v Maďarsku cenu Ex Libris.

Třetí díl seriálu o maďarských stopách a památkách v Čechách a na Moravě mapuje situaci v Moravsko-slezském kraji.

O zakladateli maďarské astronomie – Miklósi Konkoly-Thege – píšeme v rubrice Pohled do minulosti.

Rubrika Kultúra a média píše o vyznamenání Jiřího Menzela v Kluži, o stém výročí narození významné maďarské herečky Hilda Gobbi a o maďarské účasti na veltrhu knih v Praze.

Velmi zajímavé jsou články o nejvýzmannějších vilách v Maďarsku a o hledání portrétu velkého maďarského matematika Jánose Bolyaiho.

V rubrice Dozvěděli jsme se informujeme také o tom, že v Plzni se již vyrábí tramvaje pro maďarský Miškovec.