www.pragaitukor.com - Prágai Tükör

2013/6 resumé

České resumé

 

Letošní poslední, šesté číslo časopisu Prágai Tükör je opět bohaté na informace a zajímavosti.

V rubrice Společnost-kronika informujeme o zdařilém večeru maďarské operety v Lovosicích.

Článek Očima lékaře přes Karlův most si lze přečíst v rubrice Češi a Maďaři. Autorem série článků je publicista László Kiss. O husarech napsala zajímavou stať v téže rubrice Éva Weszely.

Požadavkům maďarské menšiny v Sedmihradsku na autonomii je věnován článek Sikulové žádají autonomii, jehož autorem je Árpád Gazda. Materiál je otištěn v rubrice Karpatská kotlina.

V rubrice Maďarské památky v Čechách a na Moravě seznamujeme čtenáře s maďarskými památkami severních a východních Čech. Materiál sestavila Ildikó Cséfalvay.

Rubrika Pohled do minulosti přináší zajímavý článek o Sári Fedák, významné maďarské herečce. Připomínáme také 75. výročí vídeňské arbitráže.

V rubrice Kultúra-média uveřejňujeme dva zajímavé články o maďarském divadle. Zoltán Kokes napsal portrét významné herečky Mariky Rökk, zatímco József Szilvássy zmapoval minulost maďarského divadla na Slovensku. Informujeme také o pražské výstavě světoznámého fotografa maďarského původu Roberta Capu.

O různých legendách a záhadách minulosti píše v rubrice Zajímavosti, sport, humor maďarský publicista ze Slovenska Tihamér Lacza.