www.pragaitukor.com - Prágai Tükör

2014/2 resumé

České resumé

 

Druhé letošní číslo časopisu Prágai Tükör v rubrice Společnost-kronika informuje o oslavách výročí maďarské revoluce z roku 1848 v Praze a o vzpomínkové akci pri příležitosti výročí úmrtí politika Jánose Esterházyho na pražském hřbitově Motol. Píšeme také o zdařilé kulturní akci Souznění v Praze a zveřejňujeme rozhovor s předsedkyní spolku maďarských studentů v Praze (AED) s Zsófií Folk.

Rubrika Češi a Maďaři přináší vzpomínky Mihálye Mőcsényiho na jeho účast při osvobozování jihočeského Rájova a Zlaté Koruny koncem II. světové války. Autorem článku Wesselényi a Priessnitz je publicista László Kiss.

Dějiny kulturního spolku Maďarů na Slovensku Csemadok shrnuje publicista József Szilvássy v rubrice Karpatská kotlina.

Publicista Ernő Ozogány naspal zajímavý článek o významné historické postavě maďarské vědy Matěju Belovi. Je uveřejněn v rubrice Vědci, vynálezci, cestovatelé.

Rovněž Ernő Ozogány je autorem článku s historickou tematikou o zavraždění maďarské královny Gertrudis. Je otištěn v rubrice Pohledy do minulosti.

O „maďarské cestě” Bohumila Hrabala se zamýšlí překladatelka Margit Zádor v článku Dílo a maďarská cesta Hrabala v rubrice Kultúra-média. V téže rubrice informujeme o úspěchu maďarského filmu na pražském festivalu Febiofest.

Nová tvář modernizující se Budapešti je představena v článku, který vychází v rubrice Zajímavosti, sport, humor.

V rubrice Soukromé dějiny lze přečíst další díl seriálu Rodinné historky.

V rubrice Dozvěděli jsme se píšeme o výsledcích průzkumu o tom, jaký je vztah Čechů k národním menšinám žijícím v České republice.