www.pragaitukor.com - Prágai Tükör

2014/3 resumé

České resumé

 

Třetí letošní číslo časopisu Prágai Tükör v rubrice Společnost-kronika informuje o oslavách výročí konce 2. světové války v Zlaté Koruně, kde jsou pochovaní maďarští vojáci padlí v boji proti nacistům, o vyznamenání profesora Lajose Csémyho a o úmrtí předsedy politického hnutí Coexistentia Sándora Pálffyho. Zveřejňujeme také vzpomínku na bývalého předsedu maďarského studentského spolku AED v Praze Istvána Bajnoka.

V rubrice Češi a Maďaři je publikován článek o působení českého lékaře Jana Nepomuka Czermaka v nemocnici v Pešti v 19. století. Autorem článku je publicista László Kiss.

Ohlédnutí za maďarským předsednictvím visegrádské čtyřky zveřejňujeme v rubrice Karpatská kotlina.

Publicista Ernő Ozogány naspal zajímavý článek o významné historické postavě maďarské vědy Samueli Mikovinyho. Je uveřejněn v rubrice Vědci, vynálezci, cestovatelé. Rovněž tato rubrika obsahuje i článek o vědci Leó Szilárd, který je považován za jednoho z otců atomové bomby.

Ernő Ozogány je autorem článku s historickou tematikou o první Maďarce, která řídila letadlo. Je otištěn v rubrice Pohled do minulosti.

Také na velké selské povstání, v jehož čele stál György Dózsa, vzpomínáme v rubrice Pohledy do minulosti

Maďarsko bylo letos čestným hostem pražského knižního festivalu Svět knihy. Obsáhlý materiál je otištěn v rubrice Kultúra-média. V téže rubrice přinášíme portrét maďarské herečky Judit Bárdos, která je hlavní postavou nového českého filmu Fair Play. Film je uváděn v kinech i na festivalu v Karlových Varech.

Nová tvář modernizující se Budapešti – tentokrát kavárna New York - je představena v článku, který vychází v rubrice Zajímavosti, sport, humor.

V rubrice Soukromé dějiny lze přečíst další díl seriálu Rodinné historky.

V rubrice Dozvěděli jsme se informujeme o nové maďarské restauraci v Praze. Píšeme také o úmrtí katolického kněze László Buriána, který je držitelem ceny Václava Bendy.