www.pragaitukor.com - Prágai Tükör

2014/4 resumé

České resumé

 

Letošní čtvrté číslo časopisu Prágai Tükör v rubrice Společnost-kronika informuje o vzpomínkové akci v Mírově na Jánose Esterházyho, významného maďarského politika Československa mezi dvěmi světovými válkami. Esterházy byl po válce nespravedlivě obviněn z kolaborace s fašisty a odsouzen na doživotí. Zemřel ve věznici v Mírově. Maďarské organizace usilují o jeho rehabilitaci.

V rubrice Češi a Maďaři je publikován článek o působení moravského lékaře Vilmose Zlamála v Pešti v 19. století. Autorem článku je publicista László Kiss.

V rubrice Karpatská kotlina informujeme o letních festivalech Maďarů na Slovensku a zveřejňujeme další ohlédnutí za maďarským předsednictvím visegrádské čtyřky.

V rubrice Vědci, vynálezci, cestovatelé otiskujeme článek o významu vědce Menyhérte Palágyiho. Autorem materiálu je György I. Palágyi.

Publicista Ernő Ozogány je autorem článku o legendárním „nadporučíkovi Mária”, ženě, která v přestrojení za muže bojovala v revolučních letech 1848/49 za svobodu Maďarska. Rovněž v rubrice Pohled do minulosti si připomínáme i sté výročí vypuknutí I. světové války.

Zvlášť bohatá je tentokrát rubrika Kultúra-média. Přinášíme článek o úspěchu maďarského filmaře Györgye Pálfiho na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, rozhovor s hercem Imre Borárosem, vzpomínku na herečku Klári Tolnay a článek o Univerzitě Jánose Selyeho v Komárně, jediné maďarské univerzitě na dnešním Slovensku.

Nová tvář modernizující se Budapešti – tentokrát park Bazar Várkert - je představena v článku, který vychází v rubrice Zajímavosti, sport, humor.

V rubrice Soukromé dějiny lze přečíst další díl seriálu Rodinné historky.

O maďarských nominantech na cenu Paměť národa informujeme v rubrice Dozvěděli jsme se.