www.pragaitukor.com - Prágai Tükör

2014/6 resumé

České resumé

 

Letošní poslední, šesté číslo časopisu Prágai Tükör v rubrice Společnost-kronika informuje o odhalení nové pamětní desky maďarskému básníkovi Miklósi Radnótimu v Liberci. Radnóti ve školním roce 1927/1928 navštěvoval místní textilní školu.

V rubrice Češi a Maďaři je publikován originální materiál o vztahu maďarského básníka Lőrince Szabóa a někdejšího kulturního attašé československého velvyslanectví v Budapešti Antona Straky. Autorkou článku je literární badatelka Eszter Ondrejčák.

V rubrice Karpatská kotlina informujeme o zasedání Rady maďarské diaspory v Budapešti, která se zabývala s problémy Maďarů žijících v diaspoře. V této situaci je i maďarská menšina v České republice.

V rubrice Vědci, vynálezci, cestovatelé otiskujeme článek o významné cestovatelce Flóre Sass, která s manželem procestovala Afriku a napsala o tom knihy. Autorem materiálu je publicista Ernő Ozogány.

V rubrice Pohled do minulosti si připomínáme dva významné činitele maďarské mensiny na Slovensku, otce a syna: Norbert Duka Zólyomi a Árpád Duka Zólyomi. Árpád Duka Zolyomi vystudoval v Praze a byl významným československým vědcem.

Otiskujeme také materiál o mauzoleu v Hranicích na Moravě, kde je pohřbeno přes 230 maďarských vojáků z padlých v první světová válce.

Zajímavá je i tentokrát rubrika Kultúra-média. Přinášíme rozhovor s Ladislavem Chudíkem, legendou slovenského divadla.

A vánočních zvycích ve světě napsal zajímavý článek profesor István H. Tóth v rubrice Zajímavosti, sport, humor.

V rubrice Soukromé dějiny lze přečíst další díl seriálu Rodinné historky a cestopis o obci Palágykomoróc na Ukrajině.

V rubrice Dozvěděli jsme se informujeme o službách, které poskytuje konzulární úřad Maďarska v Praze.