www.pragaitukor.com - Prágai Tükör

2005/4 setkání kultur

Fotografie Viktora Kopasze

 

Viktor Kopasz se narodil v roce 1973 v Krá¾ovském Chlmci na Slovensku, vystudoval Strední umelecko-priemyslovu školu v Košicích (1988 - 1992) a poté katedru fotografie FAMU v Praze (1992 - 1997). V souèasnosti pùsobí jako pedagog, externì také na FAMU; žije v Praze.

Kopasz již nìkolik let vytváøí osobité deníky, ve kterých se kromì èernobílých, digitálnì upravovaných èi anilínkami kolorovaných fotografií (portrétù, autoportrétù, stylizovaných momentek, zátiší, neidentifikovatelných detailù…) objevují textové záznamy (poznámky tužkou, heslovitá sdìlení z razítkových písmen dìtské abecedy) v maïarštinì, angliètinì i slovenštinì, vlepené ústøižky, jízdenky èi jiné drobné artefakty, které pøipomínají urèitou událost, zážitek, pocit èi myšlenku. Z deníkù, klasických, dosti objemných knih, pak autor sestavuje jednotlivé samostatné projekty, z nichž nìkteré vyšly i jako bibliografie - Shadow Play, In the Jungle, Kertelö.

V souèasném svìtì, který preferuje srozumitelná, lehce dešifrovatelná sdìlení, se zdá, že Kopaszovy deníky nesou pøíliš komplikované sdìlení. Ovšem jemnì melancholická atmosféra, kterou jsou naplnìny, podpoøená jakoby zastøenou, neskuteènou barevností, je typickou vlastností navzájem propletené støední Evropy, sahající až nìkam k Franzi Kafkovi - na rozdíl od nìj se sice Kopasz s Prahou bez problémù sžil, ale pocit odlišnosti zùstal dodnes. I proto èastým motivem deníkových záznamù jsou cesty a pobyt doma na východním Slovensku, kde øeka Latorica vytváøí jedineènou poetickou, až surrealistickou scenérii.

Fotografie v denících, respektive celé dvoustránky, se odehrávají ve dvou hlavních, obèas se prolínajících rovinách. První je Kopaszùv zájem o okolí, pøátele, rodinu a èinnosti s nimi spojené, druhý je vysoce subjektivní pohled výtvarného umìlce na okolní svìt. Ten zaèíná pozvolna pøevažovat, dvoustránky deníku jsou naplnìny vizuálnì pozoruhodnými záznamy, jímž jemný zásah v poèítaèi, pøi kolorování èi napøíklad pøekrytí stránky pauzovacím papírem dodá charakter grafického listu. Spojuje se v nich tradice èeského i slovenského imaginativního umìní, cítíme i ozvìny surrealismu, který právì ve støední Evropì našel specifickou podobu. Solid Painter, Arabeska, Waterland - tøi hlavní cíle autorova pozorování pøírody (která je tou nejsolidnìjší malíøkou).

Jednotícím prvkem celého Kopaszova díla je èas, tomu odpovídá i charakter deníkového záznamu - zachycené události jsou už vždy minulostí, je to vzpomínka, nìkdy konkrétnìjší, nìkdy už zamlžená, pøipomenutá pøedmìtem, vzkazem èi prázdnou stránkou. Deník zároveò umožòuje odstup od prožitých událostí, zamyšlení se a proniknutí k podstatì okolního svìta.

 

Helena Musilová