www.pragaitukor.com - Prágai Tükör

2008/2 resumé

České resumé

 

Jak se Gyetvai András stal Ondrejem Detvianskym je titulek obsáhlého rozhovoru, který přináší letošní druhé číslo časopisu Prágai Tükör. Gyetvai András se narodil v Maďarsku, poté odešel na Slovensko a později se usadil v Česku. Stal se Ondrejem Detvianskym. Rozhovor rozkrývá jeho zajímavý osud.

Druhý díl seriálu věnovaného osudovým osmičkám v československých dějinách se zabývá rozpadem první Republiky Československé. Zvláštní pozornost je věnována tehdejšímu osudu maďarské menšiny žijící na jihu Slovenska. Pozoruhodný materiál, jehož autporem je historik Attila Simon, je publikován v rubrice Maďaři v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

Iván Bottlik se věnuje počátkům česko-maďarských vztahů v šachu, zatímco G. Kovács László analyzuje maďarské motivy v dílech Jaroslava Haška. Články v rubrice Maďaři a Češi - minulost a přítomnost.

Publicista József Szilvássy v rubrice Od Prahy po Bukurešť píše o těžké situaci maďarského menšinového tisku na Slovensku. Ve stejné rubrice je zveřejněn článek o tom, že země visegrádské čtyřky založily v Olomouci Středoevropské fórum.

Knihovna obsahuje recenzi knihy českého historika Rudolfa Kučery Kapitoly z dějin střední Evropy, která právě vychází v Maďarsku v překladu.

Sportovní rubrika přináší obsáhlý článek o pozoruhodném úspěchu házenkářek z jihoslovenské vesnice Topolníky v osmdesátých letech. Autorem je Vince Tomi.

Ukázku z české literatury - tentokrát z díla Petra Šabacha přeložila Margit Zádor.

Pravidelná příloha časopisu Tükörkép informuje, že v Olomouci vznikla nová základní organizace Svazu Maďarů žijících v českých zemích. Zveřejňuje také prohlášení, které vydalo hnutí Coexistente v souvislosti se dnem maďarské národní sounáležitosti. Již tradiční součástí přílohy je rubrika pro děti.