www.pragaitukor.com - Prágai Tükör

2012/5 resumé

České resumé

 

Letošní páté, čili letošní poslední číslo časopisu Prágai Tükör v rubrice Maďarské osudy od Moravy na západ přináší rozhovor s Attilou Detárym, dlouholetým členem celostátního vedení a brněnské základní organizace Svazu Maďarů.

Rubrika Maďaři a Češi - minulost a přítomnost informuje o tom, že Praha a Budapešť se dohodly na vytvoření smíšené komise historiků, která by projednala některé choulostivé otázky bilaterálních vztahů např. Benešovy-dekrety. Publicista László Kiss napsal článek o vztahu J. E. Purkyněho a Maďarů.

O dohodě maďarských politických stran a civilních organizací na Slovensku o tzv. menšinovém minimu píšeme v rubrice Od Prahy po Bukurešť.

Své úvahy o vánocích, jak se zrcadlí v maďarské literatuře, napsala Klára Filipovits. Článek je publikován v rubrice Polička knih.

Rubrika Film, divadlo, TV informuje, že vzniká film o legendárním fotbalistovi Ladislavu Kubalovi, který kdysi hrál za maďarskou i československopu reprezentaci. Další recenze se týká nového českého filmu 7 dní hříchu.

Na pozoruhodné sochy, které za posledních dvacet let vyrostly v bratislavském Starém mestě upozorňuje Éva Rácz v článku v rubrice Sport, humor, zajímavosti.

Soudobou maďarskou literaturu představuje v časopisu Zsófia Bán. Článek napsala Alžběta Vaculíková do rubriky Soudobá maďarská literatura.

Moderní českou literatura reprezentuje Irena Hejdová. Autorem portrétu autorky a překladatelkou její povídky je známá maďarská překladatelka z Prahy Margit Zádor.

Bohatý obsah má také příloha Tükörkép. Na založení první základní organizace Svazu Maďarů v Ostravě před dvaceti lety vzpomíná István Bors. Taťána Poljaková píše o dnech maďarské kultury v Ostravě.

V rubrice Civilní svět informujeme, že nový maďarský velvyslanec v Praze Tibor Pető navštívil ústřední kancelář svazu, kde pobesedoval se členy vedení.

Součástí přílohy je i vánoční a silvestrovské čtení pod názvem Od vánoc do silvestra.