www.pragaitukor.com - Prágai Tükör

2013/4 resumé

České resumé

 

Reportáž o tradičním kulturně-vzdělávacím víkendu Svazu Maďarů žijících v českých zemích a na Moravě je úvodním materiálem čtvrtého čísla časopisu Prágai Tükör. Již léta je to jedna z nejvýznamnějších akcí svazu.

Rovněž v rubrice Společnost-kronika informujeme o úmrtí Árpáda Duka-Zólyomi. Na maďarského činitele ze Slovenska, který významně pomáhal českým Maďarům vzpomínají předsedové svazu, hnutí Coexistentia a spolku GAT.

Rubrika Češi a Maďaři přináší článek o vztahu Istvána Széchenyiho a Čechů. Autorem je publicista László Kiss. Píšeme rovněz o setkání partnerských českých a maďarských měst v maďarské Tatě.

Pál Csáky, maďarský politik ze Slovenska se zamýšlí na dalším osudem maďarské komunity na Slovensku. Článek vychází v rubrice Karpatská kotlina.

V rubrice Maďarské památky v Čechách a na Moravě seznamujeme čtenáře s maďarskými památkami Západních Čech.

Rubrika Pohled do minulosti přináší zajímavý materiál o sedmihradském knížeti Gáboru Bethlenovi. Autorem je publicista Tihamér Lacza.

Světoznámou keramiku Zsolnay z města Pécs představujeme v rubrice Kultura-média. Zde se píše také o tom, že na filmovém festivalu v Karlových Varech letos zvítězil maďarský film.

Rubrika Zajímavosti, sport, humor otiskuje portrét světoznámého maďarského sportovce, mořeplavce Nándora Fa.

Rubrika Dozvědeli jsme se informuje, že Vietnamci a Bělorusové se stali členy vládní rady pro menšiny.