www.pragaitukor.com - Prágai Tükör

2013/5 resumé

České resumé

 

Slovní i obrazová informace o oslavách 20. výročí založení základní organizace Svazu Maďarů žijících v českých zemích a na Moravě v Brně je jedním z hlavních materiálů letošního pátého čísla časopisu Prágai Tükör. Materiál je umístěn v rubrice Společnost-kronika.

Rubrika Češi a Maďaři přináší zajímavý článek o pohledu maďarského lékaře na českou společnost v roce 1825. Autorem je publicista László Kiss. Další článek rubriky informuje o prezentaci české hudby v Budapešti.

O spolupráci visegrádskych zemí v nukleární energetice píšeme v rubrice Karpatská kotlina. Další články rubriky: novým trnavským arcibiskupem je János Orosch; konference o maďarské diaspoře v Budapešti.

V rubrice Maďarské památky v Čechách a na Moravě seznamujeme čtenáře s maďarskými památkami Jižních Čech. Materiál sestavila Ildikó Cséfalvay.

Rubrika Pohled do minulosti přináší zajímavý materiál o nezákonnostech v Petržalce po druhé světové válce a článek ke 100. vyročí úmrtí významného maďarského orientalisty Ármina Vámbéryho. Autorem je publicista Tihamér Lacza.

O uvedení dramatizovaného díla Bohumila Hrabala Obsluhoval jsme anglického krále v maďarském divadle v Kluži píšeme v rubrice Kultura-média. Zde se píše také o nových knihách zabývajících se dějinami maďarsko-slovenského soužití.

Rubrika Zajímavosti, sport, humor otiskuje portrét Károlye Gundela, nejznámějšího maďarského podnikatele v pohostinství.

Rubrika Dozvědeli jsme se píše o česko-rakouské polemice ohledne vyhnání Čechů ze Sudet před druhou světovou válkou.