www.pragaitukor.com - Prágai Tükör

2014/1 resumé

České resumé

 

Letošní první číslo časopisu Prágai Tükör v rubrice Společnost-kronika přináší několik článků, v nichž různé maďarské organizace v ČR bilancují svou činnost za loňský rok. Informuje také o vědecké konferenci, která se uskutečnila v Praze při příležitosti 160. výročí zahájení výuky maďarštiny na Karlově univerzitě.

Rubrika Češi a Maďaři přináší zajímavý článek o úspěšném působení moravského lékare v čele nemocnice Rókus v Budapešti. Autorem materiálu je publicista László Kiss.

O maďarském předsednictví Středoevropské iniciativy v loňském roce píšeme v rubrice Karpatská kotlina. Další články rubriky: Maďaři ve světle sčítání lidu, národní a zahraniční politika, možnosti maďarské autonomie na Slovensku.

V nové rubrice Vědci, vynálezci, cestovatelé je představen maďarský vědec Ányos Jedlik. Článek napsal profesor István H. Tóth.

Rubrika Pohled do minulosti přináší zajímavý materiál o životě maďarské královny Borbály Cillei.

V rubrice Kultura-média píše publicista Tihamér Lacza o historii a současnosti maďarského rozhlasového vysílání na Slovensku. V dalším článku je představen Imre Papp, maďarský básník žijící v Praze. Připomínáme také úmrtí legendy maďarského filmu, režiséra Miklóse Jancsóa.

Rubrika Dozvědeli jsme se píše o plánu, že by rakouská císařovna Marie Terezie dostala v Praze sochu. Zaznamenáváme také úspěšné vystoupení Imricha Bugáre v televizní soutěži StarDance.