www.pragaitukor.com - Prágai Tükör

2014/5 resumé

České resumé

 

V letošním pátém čísle časopisu Prágai Tükör v rubrice Společnost-kronika informujeme, ze předsedkyně Svazu Maďarů žijících v českých zemích Anna Rákóczi obdržela vysoké maďarské státní vyznamenání. Maďarský prezident János Áder udělil Anně Rákóczi vyznamenání za její významnou a dlouholetou činnost ve prospěch maďarské menšiny v České republice.

V rubrice rovněž otiskujeme dva materiály o tradičním společensko-kulturním víkendu Svazu v Koutech na jihu Moravy.

V rubrice Češi a Maďaři je publikován článek o působení maďarského lékaře Tamáse Jordána na Moravě. Autorem článku je publicista László Kiss.

V rubrice Karpatská kotlina informujeme o projevu maďarského premiéra Viktora Orbána, který přednesl na letošní výroční poradě maďarských velvyslanců v Budapešti.

V rubrice Vědci, vynálezci, cestovatelé otiskujeme článek o významu vědce, matematika a fyzyka Jánose Neumanna. Autorem materiálu je Ernő Ozogány.

Tentýž publicista je autorem článku o slavné spisovatelce Emma Orczy, která se narodila v Maďarsku, ale proslavila se v Anglii a své romány psala anglicky. Materiál vychází v rubrice Pohledy do minulosti.

V téže rubrice otiskujeme pozoruhodný materiál o dějinách spolku maďarských studentů v Brně – KAFEDIK. Autorkou článku je Tünde Ambrus.

Jako obvykle také tentokrát je zvlášť bohatá rubrika Kultúra-média. Přinášíme článek o díle významného maďarského filmového režiséra Zoltána Fábriho, herce Györgye Cserhalmiho a informujeme, že Jirí Menzel znovu režíroval v Budapešti, tentokrát Mozartovu operu. Zajímavý je materiál o humoru dnešní doby, který napsal univerzitní profesor István H. Tóth.

Nová tvář modernizující se Budapešti – tentokrát projekt národního stadionu Ference Puskáse v Budapešti - je představena v článku, který vychází v rubrice Zajímavosti, sport, humor.

V rubrice Soukromé dějiny lze přečíst další díl seriálu Rodinné historky.